MENÜ

20 yas disi; genelde 16-25 yas araliginda çenenin iki tarafinin sonunda olmak üzere toplamda 4 adet çikan üçüncü büyük azi disidir ve agizda çikan en son distir.

20 Yas Disi Agrisinin Sebebi Nedir?

20 yas disi zamanla daralan çene içerisinde yer bulamadigi zaman kendisine yer açmak için bir çok yola basvurabilir.

Bunlardan biri, 20 yas disinin kendisini engelleyen kemigi delmek için fizyolojik olarak iltihaplanma baslatacaktir ve basarili olursa diger dislerinize çok ciddi bir baski uygulayarak yerlerinin degismesine yani çaprasiklik sorununa sebep olacaktir ki bu da saglam bir agriya sebep olur. Iltihaplanmayi önlemek içinantibiyotik(Augmentin 1000 mg) kullanmak gerekir. Antibiyotik 2. günden sonra etkisini gösterecektir. Iltihap kuruduktan sonra mutlaka disçiye gidilmelidir.

Bir digeri ise gömülü 20 yas dislerinin Kist ve Tümör olusumuna sebebiyet vermesidir. Bu duruma düsüp, ileri cerrahi müdahalelere maruz kalmamak için iyi degerlendirme ve gerekse röntgenle takip edilmelidir.

20 Yas Disi Çekilmeli Mi?

Eger yukarida belirtilen sartlar mevcutsa evet, 20 yas disi çekilmelidir. Buna ek olarak 20 yas disinde çürük ve ortodonti tedavisi gören hastanin tedavisiyle uyusmazlik gösteren durumlarda da çekilmesi gerekir.

Agrimayan 20 Yas Disi Sorun Çikarir Mi?

Agrisiz ve düzgün çikan hiç bir 20 yas disi kesinlikle çekilmemelidir. Dezavantaji sadece en arkada bulunmasindan dolayi agiz temizliginin birazcik daha özen gerektirmesidir.

20 Yas Disi Ameliyati Zor Mudur?

Hayir, degildir. Yaklasik yarim saatte 20 yas disi çekim islemi yapilabilir. Ilerlemis vakalarda bu süre artsada çok ciddi bir süre almaz.

Peki 20 Yas Disi Çekiminden Sonra Neler Yapmali?

20 yas disi çekiminden sonra dis hekimi tarafindan verilen tampon20-30 dakika boyunca isirilir. Bunun amaci yaranin içerisindeki kan olusumunun pihtilasmasini saglamaktir. Bu da yaranin iyilesme sürecinin en önemli etkenlerinden biridir. Tampondan sonra sizinti seklinde kanama devam edecektir. Bu sizinti seklindeki kanamayapasif kanama denir.

Agizdaki uyusukluk geçene kadar yemek yemek ya da içmek tamamen yok. Ayrica en az 36 saat süreyle sicak yemek ve içecek yeme içme kesinlikle yasak.

Yüzde sislikler ve morarmalar görülebilir. Bunu büyük ölçüde azaltmak adina operasyon bölgesine 6 saate kadar disaridan soguk kompres uygulanabilir. Soguk kompres uygulamasini 15 dakikada bir 5 dakika boyunca dinlenerek yapabilirsiniz.

En az 48 saat boyunca spor yapilmamali. Aksi takdirde hizlanan kan dolasimi yaranin açilmasina sebebiyet verecektir. Buna ek olarak yine en az 48 saat boyunca sigara kesinlikle içilmemeli.

Dikis atildiysa dis firçasi, kürdan gibi materyallerle temizlik yapilmamasi lazim.

1 hafta boyunca kuru yemis vb. sert gidalar tüketilmemelidir. Ve yine 1 hafta süreyle çekilen 20 yas disinin oldugu tarafi kullanmamakta fayda var.

En son olarak ise çekim sonrasinda doktorun verdigi reçeteyi harfiyen uygulamak sart