MENÜ

KOMPOZIT DOLGU ( Dis Renginde Dolgu)

Bu materyalin bulunmasi ve içerik olarak gelistirilmesi ile beraber artik neredeyse tüm dolgu vakalarinda kompozit yani dis renginde dolgular kullanilmaktadir. Sadece çürük olan vakalarda degil, estetigin düzeltilmesi gereken durumlarda da bu dolgu malzemeleri kullanilmakta ve tatmin edici sonuçlar çikmaktadir.

Kompozit dolgularin kullanildigi bazi vakalar:

 Ön disler arasindaki bosluklarin kapatilmasi(diastema kapatma)
 Kirik ön dislerin restorasyonu
 Çürüklerin restorasyonu

Kompozit restorasyonlar disetinin çok altinda kalan ve ya kan- tükrük izolasyonunun tam saglanamadigi durumlarda uygulanmasi tedavinin basarisizligina neden olabilmektedir. Bu durumda hekime iyi bir endikasyon koymasi için önemli görev düsmektedir 

Dis Asinma Tedavisi

Genellikle asitli yiyecek ve içeceklerden meydana gelen dis mine asinmalari baslangiç olarak agrisiz ve acisiz sekilde fark edilmeden ilerler. Dislerde meydana gelen asinmalar disin üst yüzeyinde minede görülürler.

Dis asinmasi meydana gelen hastalara öneriler nelerdir ?

– Tedavi edilen ve dislerinde asinmalarin meydana geldigi anlasilan hastalara öncelikle firçalarini degistirmelerini sert firça killarina sahip olan dis firçalarini daha yumusak ve soft killari olan firçalarla degistirmelerini istiyoruz.

– Asindirma etkisi olmayan jel türündeki dis macunlari önerilebilir.

– Dis firçalarini döner baslikli kullananlarda özellikle tellerini yumusak seçmeleri önerilir.

Ilerleyen dis asinamalarinda hangi etkiler gözükür ?

– Asinmanin etkisine bagli olarak dislerde duyarlilik artmaya baslar

– Dislerde estetik kaygilar olusmaya baslar

– Hasta agri sikayetinde bulunabilir

– Çok ilerleyen asinmalarda ise sararmalar artacaktir.

Dis asinmalarinda tedavi yöntemi nasil olur ?

Dis asinmalari “v” seklinde ise bu asinmalarin dis firçasi etkileri ile asinmalar “u” seklinde ise bu tür asinmalarinda asitli yiyecek ve içeceklerden kaynakli olduklari düsünülebilir. Asinmalarin neden kaynaklandigini bulabilmek tedavi açisindan son derece önemlidir. Tedavi asamasinda ise öncelikli olarak asinmaya neden olan etkenler ortadan kaldirilir. Daha sonra asinmanin etkisine göre tedavi islemleri uygulanilmaktadir.

Dis asinmalarina göre hangi tedavi yöntemi uygulanir ?

– Eger hasta dis hekimine dislerinde asinmalardan dolayi hassasiyet olustugu sikayeti ile geliyorsa hastaya lazer uygulamasi ve florürlü jel tedavileri uygulanir. Hafif derecede olusan asinmalarda yine fluorür uygulamalari ve fluorürlü agiz gargaralari hassasiyetleri önleyecektir.

– Eger dislerdeki asinmalar siddetli ise dislerde hassaslasma, dislerde sararmalar, agrilar, dis bölümlerinde ufak parçalanmalar gözlemlenebilmektedir. Bu tür asinmalarda dis dolgulari yada porselen lamina kaplama uygulamalari yapilabilmektedir.

Dis asinmasini önlemek için neler yapilabilir ?

– Asitli içeceklerde kamis kullanilabilir

– Meyveler küçük parçalara bölünerek tüketilebilir.

– Sekersiz ilaçlar kullanilabilir

– Sekerli yiyecekler daha kisitli alinabilir

– Cikletleri sekersiz çignemek

– Süt ve süt ürünlerini daha fazla tüketmek

– florürlü dis maunu ve agiz gargarasi kullanmak

– Belirli araliklarla dis hekimi kontrollerine gitmek

Dis firçalari dis asinmasina neden olur mu ?

Dis firçalarinin asiri derecede sert kullanilmasi dislerde asinmalara neden olabiliyor. Bu tür asinmalarda dis temizligine ve hijyene önem veren fakat nasil dis firçasi kullanacagini bilmeyen bu sebepten dolayi dislerine ve dis etlerine zarar veren hasta grubu görülebilmektedir. Hastalarin sik sik dis hekimi ziyaretinde bulunmalari ve dis hekiminden firçalama konusunda dogru bilgileri almak çok önemlidir.

Asiri dis asinmalarinda hangi islem uygulanir ?

Asinma çok derin bir seviyede ise hastaya kompozit vener, porselen lamina kaplama uygulamalari yapilabilir. Ayrica asiri derecede olusan dis asinmalarinda hasta estetik kaygilarda yasiyacaktir. Bu nedenle bu tedavi yöntemlerinin estetik olmasida önem arz etmektedir.

Asinma derin dis dokularina ulasir ulasmaz restoratif tedavi (kompozit vener, porselen lamina) gereklidir. Ayrica asiri duyarliliktan sikayetinin ve dislerin hasta açisindan görüntüsü kabul edilemeyecek düzeyde olmasi da bu tedavi yöntemlerini gerektirir.

Dis asinmasi nasil fark edilir ?

Dis asinmalarini dislerde soguk ve sicak hassasiyetinin olusmasi ile fark edebilirsiniz. Ayrica belirli araliklarla yapilan dis hekimi kontrollerinde de dis hekiminiz bu soruna erken teshis koyacak ve gerekli önlemleri alacaktir.