MENÜ

KANAL TEDAVISI

Her disin ortasindan onun beslenmesini ve duyarliligini saglayan damar ve sinir paketi geçer. Bu damar – sinir paketine disin pulpasi denir. Çesitli nedenlerle pulpa zarar görürse, artik is göremez hale gelip, enfeksiyon odagi potansiyeli tasimaya baslar. Iste bu sekildeki pulpanin çikartilip, yerine yapay maddelerle dolgu yapilmasina kanal tedavisi denir.

Kanal tedavisi disin sinirlerinin bosaltilmasi gerektigi durumlarda yapilir. Bu durumlar çürügün çok fazla ilerledigi, disin sinir dokusuna kadar gelip agri yaptigi, çesitli travmalar ile disin öldügü , kök ucunda enfeksiyonlarin basladigi durumlarda kanal tedavisi yapilir.

Kanal tedavisi aslinda disi çekmeyip agizda birakmak için uygulanan bir yöntemdir. Kanal tedavi yapilan dis aslinda teorik olarak mumyalanmis distir. Kanal tedavisi ile disin içi bosaltilir ve tekrar kullanilabilir hale getirilir. Kanal tedavi yapilmis dis canli bir dis degildir. Her hangi bir sekilde soguk, sicak gibi dis etkenlere tepki vermez. Kanal tedavi sayesinde dis fonksiyon ve estetik olarak agizda devamliligi saglar. Kanal tedavi yapilmis dis ile çignemede herhangi bir sorun yasanmaz. Kanal tedavisi görmüs dis ölü oldugu için beslenemeyecegi için zamanla kirilganlasir. Kanal tedavisi uygulanan dis ömür boyu kullanilabilir bir dis degildir.

KANAL TEDAVISI NE ZAMAN GEREKLIDIR ?

Derin dis çürükleri: Disin pulpasina kadar inen çürüklerde, pulpa çürükteki bakteriler tarafindan enfekte edilmis oldugundan kanal tedavisi gerekir.

Travmalar: Akut veya kronik travmalarla disin pulpasi zarar görebilir. Bu durumda alinan dis röntgeni sonucunda kanal tedavisinin gerekli olup olmadigina karar verilir.

Kuron – köprü restorasyonu sirasinda genç dislerin pulpasi açiga çikabilir. Böyle durumlarda siddetli agri meydana gelecegi için kanal tedavisi yapilarak agri giderilir.

KANAL TEDAVISI AGRILI BIR ISLEM MIDIR ? 

Kanal tedavisi sirasinda lokal anestezi kullanildigi için herhangi bir agri olmaz.

Tedavinin bitim seansinda uygun bir agri kesici kullanilarak tedavi sonrasi olabilecek birkaç saatlik hafif hassasiyetlerin önüne geçmek mümkündür. Ancak uygun olmayan aletlerle ve travmatik çalismalar sonucunda geçmeyen agrilarla karsilasilmaktadir. Böyle durumlarda kanal tedavisi uzmani olan endodontistlere basvurmak gerekir.

KANAL TEDAVISI KAÇ SEANS SÜRER ?

Normal sartlarda en iyisi tek seansta kanal tedavisinin bitirilmesidir. Ancak enfekte bir diste enfeksiyonun durumuna göre iki veya üç seans da sürebilir. Böyle durumlarda seans aralarinda dise uygun antiseptik pansumanlar konarak geçici dolgularla disin üzerinin kapatilmasi gerekir. Disin üzeri ASLA açik birakilmamalidir!

KANAL TEDAVISI YAPILAN DISIN ÖMRÜ NE KADARDIR ?

Kanal tedavisi disin çekilmesini önlemek için yapilan ve dise son sansini veren bir tedavidir. Uygun sartlarda yapilan bir kanal tedavisi sonucunda dis ömür boyu agizda fonksiyon görebilir. Ancak kanal tedavisi yapilan disler dogal dislerden daha kirilgan olabilir. Bu durumda üst yapida büyük ölçekli dolgular yerine, onley dolgular, kismi kuronlar veya tam kuronlar tercih edilmelidir.

KANAL TEDAVISI YAPILMAZSA NE OLUR ?

Kanal tedavisi gereken ancak yapilmayan vakalarda; siddetli dis agrisi en sik görülen komplikasyondur. Bir süre sonra pulpanin canliligini yitirmesiyle agri kesilebilir. Ancak bu durumda da enfeksiyon sinsi bir sekilde ilerleyerek çene kemigine siçrayabilir. Hem sorunlu disin hem de komsu dislerin kaybiyla sonuçlanan istenmeyen durumlarla karsilasilabilinir.

KANAL TEDAVISI NASIL YAPILIR ?

Kanal tedavisi uzmani ilk seansta size uygun bir anestezik kullanarak disinizin pulpasina ulasir. Kök kanalina uygun egelerle enfekte pulpayi çikartir, kanallari temizler, dezenfekte eder. Eger herhangi bir enfeksiyonla karsilasirsa disin içine dezenfektan ilaçlar koyarak 1-2 seans pansuman yapabilir.Bu süreç içinde bazi antibiyotikleri kullanmaniz gerekebilir.Enfeksiyon riskinin tamamen ortadan kalktigindan emin olduktan sonra isitilmis kauçuk ve uygun kanal patlari yardimiyla disinizin kanalini doldurarak kanal tedavisini sonlandirir.6 aylik kontrol radyografileriyle enfeksiyon kontrolu takip edilmelidir.