MENÜ

ORTODONTI

Dis çaprasikliklari çocukluk döneminde süt dislerin yerini asil dislerin almasi ile baslayan bir süreçtir. Bu süreç çocukta bulunan aliskanliklar ve genetik olarak çocuga aktarilan özellikler dislerde çaprasikliklarin olusmasina neden olmaktadir. Bu süreç mutlaka kontrol altina alinan ve alinmasi gereken bir süreçtir. Bu süreci en iyi çocugun ailesi gözlemleyebilir ve takip edebilir.

Bu konuda en ufak bir süpheniz varsa mutlaka bu süreci bir dis hekimi ile beraber kontrol etmeli yine bu sürece etki edebilecek bir takim önlemleri çocugugunuzun asil disleri sürülmeye baslamadan almaya çalismalisiniz. Bazi ebeveynler süt disleri döneminde bu dislere pek önem vermezler ve bakimini (temizligini) yapmazlar. Bu durum çok yanlis bir bilgi yada bu konuda yeteri kadar bilinçlenememektedn kaynaklanmaktadir. Süt disleri yerine sürülecek olan dislerin öncüsüdür. Bir nevi yerine gelecek olan dislere rehberlik ederler. Bu disler ne kadar saglikli olursa ve iyi bakilirsa yerine gelecek olan dislerde o kadar saglikli ve bakimli olacaklardir.

Çocuklarda meydana gelen dis çarpisikliklari yani dislerin düzgün siralaniyor olmayisi ileride bir takim problemlerinde habercisi niteligindedir. Ne gibi durumlar olsabilir sorusuna ise;

– Çaprasik dislerden ötürü yemek artiklarinin bu bölgere rahat girmesi ve kolay tamizlenememesi sikça meydana gelen çürümelere neden olur,

– Dis etlerinde agrilara, hastaliklara ve eklem agrilarina neden olur,

– Dis tedavilerinin maddi olarak büyük bir külfete ve uzun süren tedavilere neden olur,

Dislerde meydana gelen çaprasikliklarin nedenleri nelerdir ?

– Süt dislerinin yeteri kadar özenli bakilamamasi: Süt dislerine yeteri kadar özen gösterilmemesi ve nasil olsa geçici disler olarak görülmesi

– Beslenme bozukluklari: Özellikle çocuklarin yeteri kadar beslenmemesi ve vitamin takviyesi yapilmamasi çene ve yüz yapisinda meydana gelen hacimsel küçülmeye ve çenelerinde yeteri kadar yer bulamayan dislerin birbirinin üzerine binercesine çikmaya baslamalari

– Çocugun agizdan nefes almasi: Çocukluk döneminde geçirilen bazi rahatsizliklar, burunda meydana gelen rahatsizliklar, solunum yollu güçlügü çocugun agizdan nefes alis verisine ve bu aliskanlikla beraber alt çenenin öne dogru yerlesmesine neden olur. Öne dogru yerlesen çene ile beraber dil ön disleri iter dislerin dogru bir sekilde sürülmelerine engel olur.

– Parmak emme aliskanliklari: Yeni dogan çocuklarda asiri derecede emme istegi vardir. Bu istek anne tarafindan yeteri kadar karsilanilmadigi zamanlarda bebeklerde parmak emme aliskanligina dönüsür. Bu durum dislerin çaprasik olmasina en büyük nedenlerdir.

– Yalanci emzikler: Yalanci emzikler asiri kullanildiklarinda etki alaninda bulunan dokulari zedelemekte ve bu bölgelerde düzensizliklere ayni zamanda agiz kapanis bozukluklarina neden olmaktadir.

– Çocuklarda yatma pozisyonu önemlidir: Çocuklarda yatma pozisyonu çenenin konumu itibari ile çok önemlidir. Yüz üztü yatan bir çocukta çeneye olan baski artacagi için çenede bir takim yapisal bozukluklara neden olabilir.

– Tirnak yeme, kalem isirma, dudak isirma aliskanliklari: Bu aliskanliklar Çenede ve dislerde tahribatlara ve çaprasikliklara neden olacaktir

– Dis etlerinde ve damaklarda meydana gelen problemlere bagli olarak olusan düzensizlikler

– Süt dislerinin saglikli bakilamamasindan dolayi erkenden kaybedilmesi ve olusan bosluklar

– Hormonal dengesizlikler

– Genetik olarak çaprasik dislere olan yatkinlik

Yukarida saymis oldugumuz düzensizlikler dislerde çaprasikliklara neden olabilecek etkenlerdir. Süt dislerinin çikmaya basladigi ve devaminda alinan önlemler ile birlikte çocugunuzun daha bakimli saglikli disleri olacaktir.

Çaprasik dislerde tel tedavisi

Dis çaprasikliklari ortodontik tel tedavisi ile yaklasik olarak 1 – 1,5 senede düzeltilebilen bir durumdur. Bu zaman araliklari dislerin ve hastanin durumuna göre degiskenlik gösterebilmektedir. Günümüzde ortodontik tedavileri oldukça kabul görmüs ve ortodontik tedavilerin uygulama alanlari teknolojininde ilerlemesi ile son derece gelismis ve genislemistir. Ortodontik tedavilerde görünmeyen braket ve içten tel tedavileri ile çaprasik dis tedavileri gelistirilmis daha estetik bir konuma getirilmistir. Diger yazilarimizda bu konularla ilgili detayli bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çaprasik tel tedavisi hangi yaslarda uygulanir ?

Çaprasik dis tedavilerinde yas problem degildir. Hasta hangi yasta olursa olsun bu tedavi uygulanabilmektedir. Erken yaslarda yapilan tedavilerde asamalar daha kisa süremekte ve daha iyi sonuçlar alinmaktadir.

Çaprasik dis tedavilerinde görünmeyen dis telleri varmidir ?

Evet. Son yillarda en sik tercih edilen çaprasik dis tedavilerinden birisidir. Dislerin arkasindan geçirilen ve disaridan belli olmayan dis tel tedavisi ve hareketli takilip çikarilabilen apareylerle yapilan tedavi uygulamalari vardir.